Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“.
„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал повече от 1200 песни, не само за себе си, но и за други прочути изпълнители като Едит Пиаф, Жулиет Греко и Силви Вартан.
Баща и син фотографи, живеещи в САЩ, представят самостоятелни изложби в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна.
Веселин Вълчев и Делян Вълчев са подготвили серии от по двадесетина творби, които са подредени в различни зали.
И двамата участват с документална фотография, която по думите на Веселин Вълчев на Запад се нарича street photography и е направление, в което работят много и изключителни майстори. Двамата варненски автори също се изявяват в този стил.
Изложбата на Делян Вълчев е наречена „Ню Йорк хайку” с идеята, че зрителят може да си състави своя малка история по снимките.
Веселин Вълчев е озаглавил своята колекция „Чешити от Таймс скуеър”. За него това е емблематично място в Ню Йорк, където се събират много хора не само от цял свят, но и от вътрешността на Щатите.
По думи
Българският артист Живко Тенев-Gissen получи почетна награда от международния конкурс за карикатура Sejong International Cartoon Contest (SICACO) в Република Корея, съобщи авторът.
Той е единственият представител на България в международния форум. Наградените произведения ще бъдат показани от 9 до 12 октомври в изложбената зала Songdam Man-ri, в град Седжонг.
Темата на конкурса е „Хангъл – писменост и цивилизация“, а организатор на проявата е Националният институт за корейски език, разказва Тенев.
Той е редакционен художник на новинарския сайт „Антен Ер“ от основаването му преди 19 години. Преди това е публикувал свои карикатури във вестниците „Антени”, „Пулс”, „Шипка”, „Демокрация”, „Ориент Експрес”, &bdq
Популярните изпълнители Тони Димитрова и братя Аргирови изнесоха концерт в Свищов за празниците на града „Свищовски лозници“. На сцената на централния площад „Алеко“ те изпяха едни от най-популярните си песни пред свищовската публика.
Преди тях на сцената излязоха танцьорите и оркестрантите от Детско-юношески танцов ансамбъл "Дунавска младост", заедно с възпитаници на вокалния педагог Корнелия Чекелева от класа по народно пеене и изпълнители от Школа за поп и рок изпълнители „Клуб Естрада“ на Антоанета Георгиева, които допринесоха за празничната атмосфера.
Тази вечер кметът на Община Свищов д-р Генчо Генчев официално откри традиционните празници на града. Той изказа удовлетвореността си от развиването на празниците „Свищовски лозници“ и поддържането на традицията, която събира свищовлии всяка година на едно място.
Световната премиера на филма "Радост" (Joy) с участието на известния британски актьор Бил Наи ще бъде на Лондонския кинофестивал, съобщи "Варайъти".
Във филма, режисиран от Бен Тейлър по сценарий на Джак Торн, Наи играе хирурга Патрик Стептоу, който обединява сили с учения Робърт Едуардс (в ролята Джеймс Нортън) и медицинската сестра и ембриолог Джийн Парди (Томасин Маккензи), за да създадат първото в света "бебе в епруветка" през 1978 г. За работата по разработването на метода оплождане "ин витро" Едуардс е удостоен с Нобелова награда за медицина или физиология през 2010 г.
Според синопсиса драмата възхвалява силата на упоритостта и чудесата на науката, проследявайки историята на трима визионери, които преодоляват огромни трудности и съпротива, за да осъществят мечтата си, и по този начин позволяват на милиони хора да мечтаят заедно с тях.
Пр
Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.
В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.
Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.
Марко Рейес е роден през 2002 г. Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К
На същата тема е комедията „В музиката“ на Еманюел Куркол, обединяваща дарованието на двама братя, чиито съдби по всичко друго се различават.
„Този истински празник на френското кино ще хвърли светлина върху най-различни кинематографски стилове, включително документалния „Дахомей“ на френско-сенегалската режисьорка Мати Диоп, приканващ към дълбоко преосмисляне на изкуството и колонизацията, във връзка с репатрирането в Бенин на 26 кралски съкровища, съхранявани във Франция. Няма да пропуснем да се преклоним и пред Ален Делон – икона на френското кино, напуснал ни тази година, ретроспективната рубрика на програмата ще представи два филма“, посочват организаторите.
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от французойката Одре Диуан, предаде АФП.
Актрисата Ноеми Мерлан изпълнява главната роля в римейка на класическата еротика от 1974 г. на режисьора Жюст Жакен, която навремето предизвиква сензация по целия свят. Новата кинотворба на Одре Диуан, отличена със "Златен лъв" във Венеция през 2021 г. за "Събитието", е обявена за "изследване на удоволствието в епохата след движението #Аз също".
"Има нещо доста иконоборческо в този фестивал, нещо открояващо се в програмата. Нещо повече, тази година имам усещането, че съм заобиколена от филми, които искам да гледам. Според мен тазгодишната програма е съблазнителна", каза Одре Диуан на пресконференция.
Сред 15-те продукции, които ще
„През времето“ е заглавието на изложбата, която Греди Асса показва в галерия „Нюанс“. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 1 декември, съобщават организаторите.
„С тази експозиция авторът ще ни пренесе в своя свят, в който времето и пространството се преплитат в изящни композиции, разказващи истории без думи“, казват от екипа на галерия „Нюанс“.
„Неусетно отминават празнични дни и периоди, изпълнени с работа, световни събития и лични преживявания… Вълненията от тях се превеждат в цветове и докосвания на платното: съсредоточеност на погледа и лекота на допира. Опитът ми през годините кристализира в стремежа да превърна картината в магнит за сетивата. Поредицата от картини измерва хода на времето. Всяка една от тях е кристализирала енергия, сгъстени чувства и кратки истории: времеви срез, до вр
Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.
Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.
Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.
ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА
Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов
Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.
По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.
В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на
Актьорът и режисьор Клинт Истууд не присъства на световната премиера на новия си филм "Съдебен заседател No2" в Лос Анджелис, предаде АФП.
В негово отсъствие актьорският състав, включващ Никълъс Холт, Тони Колет, Джей Кей Симънс и дъщерята на Истууд, Франческа, отдаде почит към 94-годишния "патрон" на американското кино.
"Съдебен заседател No2" е вълнуващ юридически трилър, който може да се окаже последният филм на Клинт Истууд.
Никълъс Холт каза, че за него е било "нещо специално" да работи с икона като Истууд.
"Съдебен заседател No2" получи добри отзиви. Специализираният сайт Дедлайн го нарича най-добрият филм на Клинт Истууд след "Американски снайперист" (2014) и го приветства като "една от най-завладяващите човешки драми в кариерата му".
Отсъствието на Истууд от премиерата на филма, състояла се на годишния фестивал на Амери
По думите им посолството на Франция и Френският институт предлагат общо 13 филма, което е „нещо като коктейл от образи и музика, емоции и добро настроение, смях и сълзи, но също и въпросителни“.